Dawne i stare sposoby na srebro

Srebro, podobnie jak i złoto to jest cenione ze względu na swoje właściwości estetyczne i dekoracyjne. Można z niego wytwarzać nie tylko bardzo piękną biżuterię, dotyczy to również srebrnych sztućców, które nie tylko dziś, ale i dawniej były oznaką statusu, klasy i pochodzenia. Problem jednak w ty, że to co piękne niekiedy się brudzi i należy podjąć właściwe kroki, zmierzające do tego by te zanieczyszczenia usuną i nie uszkodzić samych przedmiotów. Dotyczy to w takim samym stopniu sztućców, bransolet, jak i zegarków czy kolczyków i wisiorków.

Jedną z najstarszych metod, choć z pewnością już zapomnianą, jest zastosowanie popiołu z węgla. Najlepiej by było to węgiel drzewny, gdyż inny może spowodować pojawienie się zarysowań. Postępowanie jest bardzo łatwe, wilgotna szmatka i na nią nakładamy wspomniany popiół. Przedmiot można nią owinąć i odczekać chwilkę. Później zaś delikatnie zaczynamy czyścić srebro. Do tego celu, najlepiej jest wykorzystywać bawełnianą szmatkę. Po tej czynności, srebro czyścimy szmatką wykonaną z flaneli.

Innym polecanym sposobem, który ma swoich zwolenników to połączenie gorącej wody, soli oraz folii aluminiowej, możę też być sreberko z czekolady. W takiej sytuacji folią owijamy, bądź też tylko moczymy na niej biżuterię oraz sztućce. Dzięki temu można się w opinii wielu osób pozbyć pojawiających się przebarwień i innych drobnych zanieczyszczeń. W momencie, kiedy woda ostygnie, sztućce i biżuterię wyjmujemy i płuczemy pod wodą. Następnie delikatnie czyścimy ściereczką. Taka metoda też jest skuteczna.

Inna z kolei możliwość to zastosowanie popularnych dziś napoi gazowanych wszelkich marek. Dzięki zawartym w sobie kwasom, rozpuszczają one osady i zanieczyszczenia, które mogą mieć różne pochodzenie. Obserwujmy i gdy stwierdzimy, że przedmiot jest już w odpowiednim stanie, należy go wyjąć i dokładnie umyć pod wodą. Należy, bowiem pamiętać, że zawarty w nich cukier, może powodować, że nasze świecidełka mogą się lepić, dlatego do płukania warto przyłożyć więcej staranności.

Dla osób, które nie są pewne działania wspomnianych wyżej metod, zawsze pozostają środki chemiczne. Wśród nich można znaleźć zarówno płyny, ściereczki i waciki. Można je nabyć zarówno w sklepach jubilerskich jak i drogeriach czy sieciach handlowych. W takiej sytuacji, należy postępować zgodnie ze wskazówkami podanymi przez producenta. Zawsze po takim czyszczeniu przedmiot warto dokładnie przepłukać wodą, by nie pojawiło się u nas uczulenie spowodowane chemikaliami.