Dlaczego zegarek ma takie znaczenie?

Tak jak w przypadku kobiet, które dobierają buty do swojego stroju, tak również i zegarki powinny być dostosowane do tego, co mamy na sobie oraz w jakiej roli występujemy. Zasada ta dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jednak to często w przypadku tych ostatnich można zauważyć szczególną rolę, jaką odgrywają zegarki. Naprawdę ciężko im zaproponować inny rodzaj biżuterii, która byłaby na czasie. Z tego powodu mężczyźni często mogą mieć a nawet powinni posiadać kilka zegarków, odpowiednich na rozmaite okazje. Wiele zależy między innymi od charakteru, wykonywanych prac a nawet od stylu i okoliczności. To sprawia, że można wyróżnić między innymi zegarki: codzienne, sportowe wizytowe oraz wieczorowe. Niekiedy zauważa się zasadność między statusem społecznym, wykonywanym zawodem a wartością zegarka.

W tym ostatnim przypadku można zauważyć, że zegarki tworzone z myślą o osobach wykonujących zajęcia związane z wojskiem, nurkowaniem, będących pilotami lub sportowcami noszone są również do bardziej tradycyjnych strojów. Dotyczy to zazwyczaj osób zafascynowanych daną dziedzina lub zawodem. Na te potrzeby wybierają zegarki odpowiednio stylizowane na konkretne potrzeby. Odpowiedni design jest tu często kluczowy. Często jednak można zauważyć tu starania w przełamywaniu norm a nawet konwenansów. Efekty tego są naprawdę różnorodne.

Zegarek jednak powinien tworzyć najlepiej spójny i jednolity wizerunek osoby i ubrania. Składa się na nie kilka czynników zaś zegarek powinien być dobrany odpowiednio do danej sytuacji w taki sposób by nie przykuwać zbyt mocno uwagi. Jego istota jest w pewien sposób dwuznaczna. Powinien on chować się pod mankiet bądź rękaw a jednocześnie być zauważalnym, jeżeli już przykuje uwagę, powinien wówczas cieszyć oko. Ważne jest tu i dostosowanie wielkości zegarka do wielkości ręki.

Zegarki powinno dobierać się rozsądnie po przeanalizowaniu sytuacji, w których bierzemy udział oraz otoczeniu. Własny gust i styl życie jest również ważny. Należy zauważyć, że również nasz wygląd jest tu kluczowy, co sprawia, że ten sam model zegarka nie zawsze sprawdzi się u różnych osób. Błędnie dobrany zegarek źle może, bowiem świadczyć o właścicielu. Zasadniczo minimum powinno się posiadać trzy różne zegarki, tak by móc je dobrać do konkretnej sytuacji. Najczęściej można zauważyć, że to zegarki mechaniczne częściej pasują do konkretnego stylu życia oraz sytuacji. Jest tak nawet wówczas, kiedy związaliśmy się ze sportem.