Drogi frank

Frank szwajcarski, to waluta obowiązująca przede wszystkim w Szwajcarii oraz Lichtensteinie. Dzieli się również na mniejsze wartości (tak jak złotówka na grosze), na 100 centymów, bądź też rappenów. Jest również cenioną i wartościową waluta, która na rynkach europejskich oraz światowych, funkcjonuje na podobnych zasadach jak dolar amerykański, euro, funt oraz jen.

W ten bądź też inny sposób, firmy, instytucje a nawet osoby prywatne starają się ulokować swoje środki na przyszłość, bądź też wziąć kredyt. Jednak biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację franka na rynkach międzynarodowych i tej w naszym kraju w pewnym momencie coś „poszło nie tak”. Dawniej wspomniany kredyt w obcej walucie był bardzo opłacalny i osoby chętnie korzystały z takiej możliwości. Dla wielu wówczas kredytobiorców, kredyt we frankach był zdecydowanie bardziej korzystny nic ten w naszej krajowej walucie. Jednak z biegiem czasu, sytuacja stawała się coraz mniej korzystna, doprowadzając zasadniczo do obecnego stanu, kiedy to przysłowiowi „frankowcy”. Poszukują pomocy, wsparcia i rozwiązania ich problemów.

Wpływ na ten stan rzeczy należy upatrywać z pewnością całościowo, gdyż wpływa na to zarówno sytuacja w poszczególnych krajach, sytuacja ogólna rynku, jak i inne niespodziewane sytuacje tak polityczne, jak i ekonomiczne. Pamiętajmy, że jeszcze nie tak dawno praktycznie cała Europa, pogrążona była w kryzysie, z którego powoli się podnosi. Dziś nowa niepewna sytuacja, to z pewnością, ta wiązana się z decyzjami politycznymi Grecji oraz Ukrainy. Rynki dosyć nerwowo reagują na wzmianki o ewentualnym i ewentualnym wystąpieniu Grecji z Unii Europejskiej. Pozostaje jednocześnie kwestia spłaty ewentualnego zadłużenia. Większość krajów z trudem wprowadza reformy, których skuteczność okaże się dopiero po pewnym czasie. Światowe rynki to zbiór połączonych naczyń, dlatego też działania Stanów Zjednoczonych, dosyć szybko są odczuwalne w sile dolara, co z kolei przekłada się automatycznie na sytuację euro, złotego i właśnie franka.

Strach inwestorów i niepewność stabilności źle wpływają na stabilizację każdej waluty, co można obserwować porównując ceny i stosunek franka ora polskiej złotówki.