To i owo o giełdzie

Tam gdzie jedni zyskują, inni tracą. Tak gdzie jedni w ciągu chwili zyskują majątki, inni tracą niekiedy całe fortuny. Takie też wyobrażenia wielu z nas ma na temat giełdy. Jest w tym zarówno dużo prawdy, jak i nieco fałszu. Prawdą jest jednak to, że na giełdzie, można niekiedy naprawdę dużo zyskać. Wpierw jednak należy wiedzieć, czym ona obraca, czy komuś powierzyć swoje środki, jak i jak funkcjonuje całość. Najczęściej mówiąc o giełdzie, myśli się o giełdzie papierów wartościowych, choć funkcjonują również i inne giełdy, chociażby te samochodowe.

Dziś giełda, to bardzo nowoczesne miejsce, gdzie nadal spotykają się osoby sprzedające i kupujące, coraz rzadziej jednak widzą się ze sobą twarzą w twarz. Coraz częściej ogromnym wsparciem, jest system komputerowy i informatyczny. Inna różnica, to ilość oferowanych firm. Podczas kiedy na krajowej giełdzie w Warszawie, jest ich obecnych około 350, to na tej w Nowym Jorku jest ich około 3 tysiące.

Giełda to wyjątkowe miejsce, które pozwala nie tylko na lokowanie swojego kapitału na przyszłość, bądź też zabezpieczeni go w niepewnych czasach. Jest to również ważne miejsce dla firm, które poszukują nowego kapitału i wsparcia dla rozwoju siebie, bądź też nowych czy innowacyjnych projektów i programów. Analizą tych wszystkich czynników zajmują się liczni analitycy i przedstawiciele. To, bowiem od ich decyzji, oraz przypuszczeń, mogą oni przysporzyć swoim klientom dużego zysku, bądź też znacznych strat. Rzadko, bowiem posługują się oni swoimi własnymi środkami, częściej, są pracownikami firm lub instytucji, którzy wykonują swoją pracę. Ich decyzje, są najczęściej poprzedzone wcześniejszymi badaniami, oceną sytuacji danej spółki, znajomością wyników innych instytucji, związanych z daną branżą, jak wieloma innymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przy decyzji o sprzedaży, bądź kupnie akcji danej firmy.

Sam rytm dnia na giełdzie jest ściśle określony, zaś ta w Warszawie działa od godziny 9.00 do godziny 16.00. W harmonogramie sesji, można wymienić między innymi fazę otwarcia, fazę dogrywki, fazę zamknięcia, jak również fazy przed zamknięciem. Całość jednak wszystko zależy od ustalonego wcześniej porządku.